Nová verze prohlížeče nám přinesla několik vizuálních změn. Ukáži Vám, jak si nový prohlížeč nastavit a přizpůsobit. Snad se Vám budou tipy líbit a oceníte jejich uvedení.

1. Navrácení rozbalovacího seznamu zadaných adres v adresním řádku:

V rámci minimalizace vzhledu prohlížeče byla odstraněna z adresního řádku šipka, která rozbalovala seznam posledních zobrazených výrazů zapsaných do adresního řádku. Nyní je umožněno menu vyvolat po kliknutí do adresního řádku a stisknutí šipky nahoru/dolů.

Pokud jste si na šipku v adresním řádku zvykli a chcete ji navrátit zpět, stačí Vám k tomu provést jednoduchou změnu v nastavení prohlížeče. Poté lze funkci i nastavit k obrazu svému, ale ke všemu se postupně dostaneme.

 Zobrazení šipky pro funkci Zobrazení zadaných výrazů:

Zkopírujte do adresního řádku nebo klikněte na odkaz opera:config#UserPrefs|ShowDropdownButtonInAddressfield a povolte možnost Show Dropdown Button In Addressfield. Uložte změnu a poté již bude na konci adresního řádku šipka zobrazena.    

Úprava historie zadaných adres/výrazů:

Opera je schopna si zapamatovat max. 200 údajů zadaných do adresního řádku. Chcete-li „velikost paměti“ upravit klikněte na odkaz opera:config#UserPrefs|MaxDirectHistoryLines a u možnosti Max Direct History Lines zadejte číslo, které bude udávat počet zadaných adres/výrazů, které si bude prohlížeč pamatovat.

Nastavení počtu zobrazených adres/výrazů:

Samozřejmě lze upravit i počet zobrazovaných adres/výrazů po kliknutí na šipku v adresním řádku. Opět stačí kliknout na odkaz opera:config#UserPrefs|TreeViewDropDownMaxLines a k možnosti TreeView DropDown Max Lines zadejte hodnotu, podle toho, kolik výrazů chcete zobrazit.   Nyní již máte aktivováno a nastaveno a nic nebrání plnému využívání.

 

2.  Práce a spravování listů prohlížeče

 Změna vzdálenosti okraje u minimalizovaného okna:

Klikněte na odkaz opera:config#UserPrefs|ChromeIntegrationDragArea a u možnosti Chrome Integration Drag Area nastavte pomocí hodnot v rozmezí 0 – 20 vzdálenost mezi listem a okrajem okna

 Změna vzdálenosti u maximalizovaného okna:

Klikněte na odkaz opera:config#UserPrefs|ChromeIntegrationDragAreaMaximized a u možnosti Chrome Integration Drag Area Maximized si opět pomocí rozmezí hodnot 0 – 20 nastavte vzdálenost mezi listem a okrajem okna.

Při nastavení hodnoty 0 však stále nepatrná mezera mezi listem a okrajem okna neustále zůstává. Pokud chcete i tuto nepatrnou mezeru odstranit, musíte editovat Váš zvolený skin.

Otevřete archiv s Vaším skinem (výchozí skin je v cestě  Opera\skin\standard_skin.zip) a v něm editujte soubor skin.ini. Najděte hlavičku [Pagebar Button Skin] a u možnosti Margin Top nastavte hodnotu 0. Soubor uložte. Tím docílíte, že při maximalizovaném zobrazení okna nebude již žádná mezera mezi listem a okrajem okna.

Otevření nového listu prostředním tlačítkem myši s použitím schránky:

Pokud při prohlížení webu často používáte schránku a v ní uložené webové adresy/informace poté otvíráte/vyhledáváte v novém listu, mám pro Vás tip, jak tuto činnost urychlit. Otevřete odkaz opera:config#UserPrefs|PageBarOpenURLOnMiddleClick, povolte možnost PageBar Open URL On MiddleClick a změnu uložte. Pokud nyní něco zkopírujete, stačí kliknout prostředním tlačítkem myši vedle posledního listu a nový otevřený list se otevře přímo se zkopírovanou webovou adresou nebo pokud bude ve schránce uložen pouze výraz, začne se tento výraz v novém listě hledat pomocí výchozího vyhledávače.

 

3. Zobrazení tlačítka Domů 

V rámci úspory místa bylo ve výchozím stavu odstraněno tlačítko zobrazení Domovské stránky. Stránku lze zobrazit klávesovou zkratkou ctrl+mezerník nebo alt+home, ovšem některým uživatelům by mohlo tlačítko chybět.

Stiskněte Shift+F12, přejděte na lištu Tlačítka a  u možnosti Prohlížeč uchopte levým tlačítkem myši ikonku Domů a přetáhněte si ji na místo, kde chcete, aby bylo tlačítko zobrazeno. Kliknutím na tlačítko OK poté okno zavřete.

 

 4. Přesun lišty s rozšířeními

Jistě jste si již všimli, že žádným běžným způsobem nelze přesouvat lištu s rozšířeními. Je pevně ukotvena na konci lišty s adresním a vyhledávacím řádkem. Jeden způsob ovšem existuje a spočívá v zadání názvu lišty, kde se má tato lišta zobrazit, v nastavení prohlížeče. Tento způsob popsal na svém blogu uživatel Saskatchewan.

V první řadě musíte znát názvy jednotlivých lišt. S tím Vám pomůže tento obrázek:

 

 

Nyní otevřete adresu opera:config#UserPrefs|ExtensionSetParent a u možnosti Extension Set Parent zadejte název lišty, na které chcete lištu s rozšířeními zobrazit. Změnu opět potvrdíme stisknutím tlačítka Uložit. Nyní stačí lištu obnovit. Obnovení provedete tam, že na danou lištu kliknete pravým tlačítkem myši, vyberete možnost Přizpůsobit a následně Obnovit výchozí nastavení lišty. Aby jste neměli dvě lišty s rozšířeními tu původní stačí odebrat kliknutím pravým tlačítkem myši na původní lištu, vybráním možnosti Přizpůsobit a výběrem Odstranit z lišty.

 

5. Rychle otevření a uložení obrázků

Opera 11.50 přinesla drobnou změnu práce s obrázky. Ve verzi 11.10 byla zavedena funkce rychlého uložení obrázku, která se prováděla kombinací stisku ctrl + klikem levým tlačítkem myši. Nyní je tato funkce zachována pouze pro obrázky, které nefungují zároveň jako URL odkaz. Pokud obrázek funguje jako URL odkaz, otevře se obrázek na pozadí v novém listu. Pokud jej chcete uložit, musíte použít kombinaci kláves ctrl + alt + kliknutí levým tlačítkem myši.

/em