Windows 11Chtěli byste si nainstalovat nový operační systém na svůj počítač a nechcete investovat do nového hardwaru? Chcete udržet svůj starší hardware v provozu nebo na něj pouze otestovat nový systém od Microsoftu? Zde je stručný návod na to, jak Windows 11 instalovat.

Operační systém Windows 11 můžeme naistalovat několika způsoby. Popíši Vám dva způsoby tzv. čisté instalace, která má podle mě smysl pokud přecházíte ze staršího operačního systému Windows 10.

 

Instalace pomocí utility Rufus

Začneme tím nejjednodušším způsobem a tím je využití softwaru třetí strany. Tím je v tomto případě utilita Rufus.

V první řadě si stáhneme bitovou kopii disku Windows 11 a utilitu samotnou.

1. Otevřeme Rufus, vybereme instalační médium, bitovou kopii kterou chceme na USB flash disk zapsat a v možnostech obrazu zvolíme Extended Windows 11 Installation (no TMP/no Secure Boot). Zbytek necháme beze změn

2. Stiskneme tlačítko Start a vyčkáme na vytvoření bootovatelného USB flash disku.

Tím je celý proces hotový a samotnou instalaci operačního systému provedeme klasickým způsobem jak jsme zvyklý.

 

Instalace z klasické bitové kopie Windows 11 s úpravou registru

Opět musíme mít staženou bitovou kopii Windows 11 a utilitu Rufus.

1. Vytvoříme bootovací USB flash disk s instalací Windows 11 klasickým způsobem jak jsme zvyklý, tj. v utilitě Rufus nevybíráme u v možnostech obrazu volbu Extended Windows 11 Installation (no TMP/no Secure Boot), ale necháváme volbu původní Standard Windows 11 Installation (TMP 2.0+Secure Boot).

2. Spustíme instalační proces Windows a projdeme jej až do okamžiku, kdy se nám na obrazovce zobrazí pokyn Instalovat. Na této obrazovce stiskněte Shitf+F10. Spustí se Vám příkazový řádek. Napište regedit a potvrďte Enterem.

3. V otevřeném Editoru registrů vyhledáme klíč

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup

a v něm vytvoříme nový klíč s názvem LabConfig

Vytvoření klíče LabConfig

4. V nově vytvořeném klíči vytvoříme 32bitovou DWORD hodnotu

Vytvoření DWORD hodnoty

5. Hodnotu pojmenujeme BypassTPMCheck a nastavíme ji hodnotu 1

BypassTPMCheck s hodnotou 1

6. Postup s vytvořením 32bitové DWORD hodnoty opakujeme. Nyní ji nazveme BypassSecureBootCheck a nastavíme ji opět hodnotu 1

BypassSecureBootCheck s hodnotou 1

7. Po úspěšné editaci registru jej uzavřeme a uzavřeme i okno příkazového řádku. Tím se dostaneme zpět na do instalace operačního systému. Klikneme na tlačítko Instalovat a pokračujeme v instalaci operačního systému běžný způsobem.

Nyní můžete instalovat Windows 11 na jakýkoliv počítač.