Potřebujete rychle zkontrolovat rychlost připojení napříč operačními systémy? Postačí Vám k tomu jeden příkaz a tím je speedtest-cli. Pro instalaci v systémech Linux jsem již návod publikoval, tak Vám nyní popíši instalaci v systémech Windows, kde je instalace trochu komplikovanější.

Prvně musíte instalovat Python. Speedtest-cli funguje s Pythonem verze 2.4 – 3.5, tak budete muset instalovat buď poslední verzi 2.7.13 nebo vyhledat verzi 3.5. Osobně jsem instaloval verzi 2.7.13. Instalátor stáhněte windows x86-64 executable. Ten instaluje do Vašeho počítače správnou verzi Python (32/64bit).

Po spuštění instalátoru nechte vybranou možnost Install for all user, klikněte na Next a v dalším dialogovém okně nechte nezměněnou cestu umístění instalace a klikněte opět na Next. V dalším okně scrollujte až na spodní možnost úprav instalace k položce Add python.exe to Path a kliknutím na červený křížek vyberte možnost Will be installed on local hard drive. Tím se zapíší do proměnného prostředí systému. V instalaci pokračujte opětovným kliknutím na Next.

Po ukončení instalace můžete v příkazovém řádku zkontrolovat správnou instalaci Python a správné nastavení cesty. Kontrola se provede příkazem

Python -V

 

Instalaci příkazu provedete opět z příkazového řádku a to příkazem:

 pip install speedtest-cli

 

Tím je instalace hotova. Nyní stačí do příkazového řádku vepsat příkaz:

speedtest-cli