V posledním velké aktualizaci Windows 10 byla zakázána možnost deaktivace přihlašovací/zamykací obrazovky pomocí drobné úpravy registru. Tuto úpravu bylo možné provést už od Windows 8/8.1. Díky uživateli dobbelina z MDL fóra a jím vytvořené utilitě je opět možno přihlašovací/zamykací obrazovku deaktivovat.

 

Popis funkce utility:

Při deaktivaci přihlašovací/zamykací obrazovky dojde k opatchování souboru LogonController.dll, který se nachází ve složce C:\Windows\System32. Před samotnou změnou utilita vytvoří zálohu původního souboru. Ten se bude nacházet v té samé složce a ponese jméno LogonController.bak. V případě, že budoucí aktualizace Windows 10 „upraví“ soubor LogonController.dll. což poznáte podle opětovného aktivování obrazovek, musíte soubor LogonController.bat manuálně smazat a poté znovu provést deaktivaci.

Postup:

Utilita je ke stažení ZDE. Po stažení archiv rozbalíme třeba na plochu. Umístění nehraje roli. Poté otevřeme vytvořený adresář a jako správce spustíme soubor Install.cmd.

01_logonpatch

 

Nyní se spustí utilita. Máte tyto volby:

 

02_logonpatch

 

[D] – stiskem klávesy D deaktivujete přihlašovací/zamykací obrazovku

[R] – stiskem klávesy R znovu aktivujete přihlašovací/zamykací obrazovku

[Q] – stiskem klávesy Q utilitu opustíte

 

A to je vše. Nyní můžete funkčnost vyzkoušet stiskem kláves Win+L (zamknutí systému).

 

AKTUALIZOVÁNO:

Od verze Windows 10 (1709 RS3), tzv. Fall Creators Update již není potřeba patchovat soubor LogonController.dll. Zrušení zamykací obrazovky lze provést pomocí úpravy registru. Otevřete poznámkový blok a vložte do něj tento kód:

 

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Personalization]
"NoLockScreen"=dword:00000001

 

Soubor uložte s příponou *.reg a proveďte zápis do registru spuštěním souboru. Případně si můžete soubor stáhnout, poté již stačí provést zápis do registru.