Ti z Vás, kdo testují beta verzi Windows 10 si jistě všimli, že byla odstraněna klasická verze kalkulačky a nahradila ji nová Metro verze. Došlo k úplnému odstranění, tudíž nebude fungovat ani „fígl“ spuštění kalkulačky přes možnost Spustit zadáním cacl.exe. Ten komu klasická verze chybí, ať už z důvodu rychlejší práce a odezvy nebo z jakéhokoliv jiného důvodu, nemusí věšet hlavu, náprava je velmi jednoduchá a rychlá.

Důvodem proč Microsoft odstranil klasickou verzi a nahradil ji novou verzí je jednoduchý. Je jím zpětná kompatibilita. Plno programů umožňuje spuštění kalkulačky přímo ze svého uživatelského prostředí a nyní všechny tyto programy budou vyvolávat pouze jednu aplikaci a tím je právě nová Metro verze. Ačkoliv se Microsoft snažil zachovat původní vzhled, přijde mi, že nyní je kalkulačka pro práci s myší příliš velká.

Chcete-li tedy vrátit zpět do systému klasickou verzi, stačí abyste si stáhli tento instalační program. Kalkulačka se instaluje jako jakýkoliv jiný program. Stačí poklepat na vyextrahovaný *.exe soubor a následovat pokyny k instalaci. Před instalací si můžete zvolit jazyk instalace.

Installer_language

Po ukončení instalátorů je vše hotovo. Kalkulačku najdete v nabídce Start v sekci Windows Accessories.

Windows_Accessories

Nyní budete moci klasickou verzi kalkulačky spustit i z nabídky Spustit příkazem calc.exe. Jazyk rozhraní bude automaticky nastaven na jazyk operačního systému.

Calculator