Sice již systém MS – DOS není široce využíván a plno dnešních uživatelů jej nebude pamatovat, i dnes je občas nutno tohoto operačního systému využít. Jedná se většinou o specifické záležitosti jakými je aktualizace BIOSu, firmwaru či využití některých z nízkoúrovňových systémových nástrojů.

Pokud byste chtěli USB flash disk zformátovat jako spouštěcí disketu MS – DOS nebude Vám to systémem dovoleno.

Formát

Proto využijeme utility třetí strany a to přímo utility Rufus. Jedná se o velmi jednoduchou utilitku, která využívá operačního systému FreeDOS.

Začnete tím, že si stáhnete aktuální verzi Rufus a poté jej spustíte, utilitu není potřeba instalovat.

Rufus

 

Vytvoření samotného spouštěcího USB flash disku není nijak složité:

  • Připojte USB flash disk a v poli Device jej vyberte.
  • V poli File System nastavte FAT32.
  • Do pole New Volume Label můžete v případě zájmu napsat jméno svazku
  • Zkontrolujte zatržení checkboxů Quick Format, Create A Bootable Disk Using a jeho nastavení na FreeDOS a poslední možnosti Create Extended Label And Icon Files.
  • Nyní již stačí stisknout tlačítko Start. POZOR: !!! Dojde k vymazání všech dat na USB flash disku !!! na čež budete před započetím akce upozorněni vyskakovacím oknem.
  • Bootovací USB flash disk a můžete Rufus zavřít kliknutím na tlačítko Close.

 

Bootable USB

 

Dejme tomu, že jste si USB flash disk vytvořili z důvodu aktualizace BIOSu. Tak Vám nyní stačí aktualizační soubory Bios.bin a Flashbios.bat překopírovat na Vámi vytvořený USB flash disk.  Poté již stačí restartovat počítač, vyvolat boot menu a nabootovat z flash disku. Jakmile budete v systému DOS, stačí potřebnou aplikaci spustit příkazem.