Tak nám opět vyšla nová verze prohlížeče Opera, tentokrát s číslem 12. Přináší hned několik vylepšení a změn. Dnes sepíši pár tipů, jak nové funkce aktivovat či si je upravit, aby jste si mohli prohlížeč přizpůsobit k obrazu svému.

 

1. Zobrazení ikon internetových stránek v našeptávači adresního řádku:

Jako vždy, lze ikony nastavit v editoru nastavení a to přímo v sekci  Show Favicons in Addressfield. Možnost povolíte zaškrtnutím políčka a potvrzením volby kliknutím na Uložit. Pro projevení změn je třeba restartovat prohlížeč.

 

2. Aktivace hardwarové akcelerace:

Prohlížeč Opera již konečně podporuje hardwarovou akceleraci. Bohužel tato funkce je zatím stále experimentální a tak pokud ji chcete mít aktivní, musíte si ji aktivovat ručně. Na výběr máte, zda-li bude akcelerace probíhat pomocí OpenGL či Direct3D.

Povolení hardwarové akcelerace provedeme opět v Editoru nastavení:

opera:config#EnableHardwareAcceleration – zde zadejte 1

opera:config#Preferredrenderer  – zde zadejte číslo podle toho či chcete akcelerovat pomocí Direct3D či  OpenGL. Pro Direct3D zadejte číslo 1, pro OpenGL číslo 0

Pro projevení změn musíte restartovat prohlížeč a následně můžete provést kontrolu nastavení v sekci opera:gpu.

3. Aktivace WebGL:

WebGL je knihovna vyvinutá k zobrazování webové grafiky. Pro vykreslování webové grafiky je využíváno přímo grafické karty, čímž dochází k rychlému zobrazení. WebGL umožňuje nativní zobrazení webových stránek napsaných pomocí javaskriptu či HTML5.

Opět zavítáme do Editoru nastavení:

 opera:config#UserPrefs|EnableWebGL – zde na řádku Enable WebGL

 

4. Nová funkce správce hesel

Každý jistě zná jak funguje v Opeře správce hesel a kde v Nastavení nalézt uložená hesla (Nastavení -> Formuláře -> Správce hesel). Po uložení hesla je umožněno automatické přihlášení pomocí klávesové zkratky CTRL + ENTER. Toto již všichni známe. Dvanáctá verze prohlížeče ovšem přináší jednu novinku. Tou novinkou je změna znaku zobrazeného místo písmena hesla při přihlašování. Pro změnu znaku opět navštívíme Editor nastavení:

opera:config#UserPrefs|PasswordCharacterPlaceholder – zde zadejte znak, který se má zobrazovat při přihlašování (standardně je nastavena tečka, můžete nastavit jakýkoliv znak, mezeru, dokonce i 2 či 3 znaky)