Využili by jste Windows XP Mode a mrzí Vás, že jej můžete využívat pouze v systémech Windows 7 Professional, Enterprise nebo Ultimate ? Nechce se Vám de facto zbytečně investovat do drahých operačních systémů ? Nepodporuje Váš procesor virtualizaci řízenou hardwarem ? Nezoufejte, je jeden způsob, jak Windows XP Mode využít na všech verzích systému Windows a to nejen ve Windows 7, ale i v systémech Windows Vista. K tomu, aby jste mohli Windows XP Mode využívat na všech systémech Windows potřebujete 2 věci. První je samotný XP Mode a druhou je virtualizační stroj.  Nepoužijeme stejný vitrualizační stroj  jako Microsoft, ale použijeme WMLite XP Mode, který je upraven přímo pro běh s Windows XP Mode a nabídne nám vyšší výkon a více možností nastavení. Před stažením samotného virtualizačního stroje WMLite XP Mode se musíte nejdříve na domovské stránce registrovat. Až poté budete moci virtualizační stroj stáhnout. Windows XP Mode můžete stáhnout zde.

Začneme instalací virtualizačního stroje. Ten se instaluje jako jakýkoliv jiný program a není potřeba při instalaci dávat větší pozor. Při instalaci WMLite XP Mode jste vyzvání k instalaci zařízení a ovladačů nutných pro běh virtualizačního stroje. Instalaci zařízení a ovladačů potvrďte, jinak by virtualizační stroj nemohl korektně fungovat.

Po dokončení instalace WMLite XP Mode se program automaticky spustí. V úvodním okně musíte vybrat umístění Windows XP Modu. Pokud jste si jej ještě nestáhli, můžete si jej stáhnout zde. Zvolte možnost Specify the path of the XP mode package or a virtual disk file a vyberte umístění, kam jste stáhli Windows XP Mode. Po vybrání souboru pokračujte kliknutím na Další.

WMLite si rozbalí data z *.exe souboru. Ukončení operace oznámí program hláškou The msi file has been successfully extracted. Pokračujte kliknutím na Další a nyní musíte odsouhlasit licenční podmínky a po jejich odsouhlasení musíte zadat heslo pro XP mod. Opět pokračujte kliknutím na Další, potvrďte automatické stahování aktualizací a opět pokračujte kliknutím na tlačítko Další. Dojde k vytvoření virtuálního disku, pokračujte kliknutím na tlačítko Dokončit.


WMLite se začne automaticky nastavovat pro první spuštění.

Ke spuštění Windows XP Mode dojde velmi rychle, podle mého úsudku se jedná o značně kratší čas, než-li u virtuálního stroje dodávaného Microsoftem. Pro rozšířené možnosti XP modu nainstalujte Přídavky pro hosta (Zařízení -> Instalovat přídavky pro hosta), po instalaci je nutno restartovat Windows XP.

Bezešvý režim

Podle mě je velkou výhodou WMLite XP Mode bezešvý režim . Jedná se o režim, kdy je ve virtuálním stroji spuštěn program, v kterém pracujete, ale samotný virtuální stroj je minimalizován. Díky tomu se program jeví, jako by běžel „klasicky“. Bezešvý režim se aktivuje klávesovou zkratkou pravý CTRL + L. Okno XP modu zmizí a zobrazí se Vám panel s nabídkou Start hned nad panelem s nabídkou Start skutečného operačního systému. Nyní se Vám budou spuštěné programy spouštět jako programy skutečného operačního systému.

Vyšší grafický výkon

Originální virtuální stroj Vám nabízí pouze simulovanou grafickou kartu s nízkým výkonem. WMLite XP Mode nabízí vyšší grafický výkon, je obšem provést základní nastavení grafického adaptéru.

Otevřete nabídku Start -> Programy -> VMLite Workstation -> VMLite Workstation. Bude zobrazen přehled virtuálních systémů. Označte Windows XP Mode. A klikněte v nabídce na možnost Nastavení. V levé části okna vyberte možnost Obrazovka a v pravé části nastavení obrazovky zatrhněte možnosti Povolit 3D akceleraci a Povolit 2D akceleraci a zvětšete velikost video paměti na min. 64 MB.

Tím máte Windows XP Mode nastaveno a můžete je bez problémů používat  a to lépe než-li s virtuálním strojem dodaným Microsoftem.