Chcete pořádně prozkoumat Google Android OS a nechce se Vám trávit dlouhou dobu na telefonu či nemáte telefon s tímto mobilním OS a zajímá Vás, co vše umí ? Díky projektu LiveAndroid si můžete mobilní Android OS pořádně „ošahat“ na svém stolním počítači či notebooku. Pomocí freewarového virtualizačního programu VirtualBox jej můžete vyzkoušet na operačních systémech Windows, Linux či MacOS bez vypalování CD a bootování z něj.

Kde získat Android OS:

Máte dvě možnosti, jak získat Android OS. První možností je stáhnout si jej ze stránek projektu Google Code a nebo pomocí torrentu. Doporučuji stažení pomocí torrentu. Sice Android OS můžete stáhnout z oficiálních stránek projektu, ale zde je *.iso soubor rozdělen na dvě části a museli by jste jej ručně spojit. Na torrentu je ten samý *.iso soubor, akorát je již spojen.

Nastavení VirtualBoxu:

Podle operačního systému, který používáte si stáhněte verzi VirtualBoxu. Program instalujte jako jakýkoliv jiný program, při instalaci postupujte podle pokynů instalátoru.Po ukončení instalace by se Vám mělo zobrazit výchozí okno programu.

V levém horním rohu klikněte na tlačítko Nový. V novém okně klikněte na Další, zobrazí se Vám okno s nastavením nového virtuálního počítače. Nastavte počítač takto:

Jméno virtuálního počítače můžete samozřejmě zvolit jakékoliv. Po dokončení nastavení klikněte na Další.  V následujícím okně nastavte velikost operační paměti RAM, kterou bude virtuální počítač využívat. Klidně můžete nechat výchozí hodnotu 256 MB a klikněte na Další. Nyní musíte nastavit bootování Android OS. Jelikož Android OS je možno spouštět pouze jako LiveCD, možnost Bootovací pevný disk odškrtněte, nechte možnost nezaškrtnutou a klikněte na Další.

Vyskočí na Vás varovné okno informující Vás o tom, že jste nepřipojili žádný pevný disk. V klidu varování potvrďte a klikněte v novém okně na tlačítko Dokončit, čímž se vrátíte na hlavní okno programu.

Zavedení LiveAndroid OS:

Před samotným spuštěním Android OS musíme nastavit odkud se má operační systém spouštět.  V pravé části hlavního okna VirtualBoxu klikněte na námi vytvořený virtuální počítač LiveAndroid 0.3 a poté klikněte na tlačítko Nastavení.

V pravé části okna Nastavení vyberte možnost Úložiště.  Ve Stromu úložiště vyberte IDE řadič, klikněte na ikonku Přidat nové připojení a vyberte možnost Přidat CD/DVD – ROM mechaniku. Vyskočí otázka, jakou CD/DVD mechaniku chcete přidat. Vyberte možnost Vybrat disk a najdete na pevném disku umístění staženého *.iso souboru. Ten nese název liveandroidv0.3.iso. Po dokončení přidání jste vráceni do okna nastavení vytvořeného virtuálního počítače. Klikněte na OK, čímž ukončíte nastavení virtuálního počítače.

Tím máte hotovo a pokud jste vše provedli správně, můžete nyní spustit LiveAndroid OS.